Nawigacja poza pokładem

Nawigacja poza pokładem
http://traffic.naviexpert.pl/

Wyjaśniliśmy pokrótce, jak działa telefon z nawigacją GPS typu „on-board”, ale na tym nie kończą się możliwości. Jeśli z jakichś przyczyn wygodniej nam skorzystać z usługi realizowanej poza naszym aparatem, możemy sięgnąć po wariant „off-board”. Jak łatwo się domyślić, w tym przypadku mapy znajdują się poza pamięcią telefonu. Również trasy są wytyczane na serwerach dostawcy usługi i jedynie wyświetlane na ekranie poprzez aplikację w technologii Java. Tu mamy gorszą wiadomość z punktu widzenia naszych portfeli – za większość usług tego rodzaju przyjdzie nam zapłacić. Dlaczego tak jest?

Nawigacja „off-board”, aby poprawnie działać musi cały czas łączyć się z internetem. Jeśli nie jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej, musimy polegać na tradycyjnym telefonicznym transferze danych w ramach naszej sieci. Ten potrafi generować spore koszty, z którymi trzeba się liczyć. Lokalna aplikacja pośredniczy jedynie w przesyle danych i wyświetla trasy z mapami w formie graficznej. Oczywiście generuje także komendy głosowe.

Pewną zaletą tego droższego wariantu, o której warto wspomnieć, jest fakt, iż może on działać na starszych modelach telefonu. Wystarczy, że będą one obsługiwać technologię Java i protokół WAP. Oczywiście nie obejdzie się bez wbudowanego lub zewnętrznego nadajnika GPS. To podejście z uwagi na cenę sprawdzi się zatem jako opcja zastępcza lub tymczasowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *