Nawigacja w telefonie

Nawigacja poza pokładem

Nawigacja poza pokładem
https://traffic.naviexpert.pl/korki/warszawa/

Wyjaśniliśmy pokrótce, jak działa telefon z nawigacją GPS typu „on-board”, ale na tym nie kończą się możliwości. Jeśli z jakichś przyczyn wygodniej nam skorzystać z usługi realizowanej poza naszym aparatem, możemy sięgnąć po wariant „off-board”. Jak łatwo się domyślić, w tym przypadku mapy znajdują się poza pamięcią telefonu. Również trasy są wytyczane na serwerach dostawcy usługi i jedynie wyświetlane na ekranie poprzez aplikację w technologii Java.

Czytaj dalej

Nawigacja na pokładzie

Nawigacja na pokładzie

Ustaliliśmy już, że smartfony z dobrą nawigacją znajdziemy bez problemu. Na różne mobilne systemy operacyjne uda nam się ściągnąć z sieci aktualne i dokładne mapy, które łatwo zainstalujemy i tak zaopatrzeni wyruszymy w drogę. Na tym jednak nie koniec różnic w technicznych specyfikacjach telefonu. GPS może pracować wedle dwóch różnych modeli. Pierwszy, którym zajmiemy się w tym tekście, nosi anglojęzyczną nazwę „on-board”.

Czytaj dalej

A może spacer z nawigacją?

A może spacer z nawigacją?

Myśląc o GPS-ie, z reguły mamy na myśli poruszanie się autem. Jest to zupełnie naturalne i rzeczywiście – najczęściej sięgamy po nawigację po to, aby móc swobodnie podróżować na czterech kółkach. Jednakże fakt, że moduł GPS coraz częściej gości w telefonach komórkowych sprawia, że narzędzie to staje się znacznie bardziej elastyczne. Skoro mamy w kieszeni sprzęt, który określa nasze położenie i pozwala wytyczać trasy samochodowe, to mogą być to również trasy piesze.

Czytaj dalej

System operacyjny ma znaczenie

System operacyjny ma znaczenie

Wszystkie zaawansowane technologicznie smartfony muszą działać w oparciu o jakiś system operacyjny. Na rynku mamy kilka najbardziej popularnych platform instalowanych przez producentów mobilnych urządzeń. Różnią się one szybkością działania, liczbą dostępnych aplikacji i sposobem obsługi. Dlaczego kwestia systemu jest tak istotna w kontekście GPS-a? O ile nadajnik na każdym OS-ie powinien działać sprawnie, to zupełnie inaczej wygląda sprawa map.

Czytaj dalej

Komórka jak przewodnik

Komórka jak przewodnik

Żyjemy w czasach, w których rozwiązania technologiczne mają coraz częściej charakter hybrydowy. Oznacza to, że jedno urządzenie może pełnić kilka funkcji naraz, a poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów możliwości niektórych sprzętów można poszerzać wielokrotnie. Doskonałym przykładem takiego podejścia inżynierów są współczesne telefony komórkowe, które w ciągu ostatniej dekady radykalnie upodobniły się do komputerów. Przełom w tej materii stanowiły smartfony,

Czytaj dalej

Oszczędzaj ze swoją siecią

Oszczędzaj ze swoją siecią

Wiemy już, że za nawigację w telefonie nie musimy płacić. Bezpłatne opcje bywają jednak ograniczone pod względem funkcjonalności, nie wiadomo również, czy znajdziemy tam mapę, która nas interesuje. Dobrej jakości pakiety nawigacyjne działające w trybie offline możemy regularnie aktualizować, aby mieć pewność, że trasa zostanie wytyczona prawidłowo. Zwykle jednak poprawność mapy nie jest weryfikowana na bieżąco. Tu swoje zalety ukazują nawigacje online, które wprawdzie są płatne

Czytaj dalej